• 8
  • 4524
  • 734
Alan Kulwicki z roku 1992 titul NASCAR dal naději  řidiči všude. Vidět víc obrázky NASCAR.

Alan Kulwicki, smolař z Greenfieldu, Wisconsin, vyrobil nejpravděpodobnější mistrovský závod NASCAR v sezóně NASCAR Winston Cup 1992. Překonal největší nedostatek pozdě v sezóně v historii šampionátu a cestou dal naději každému malému operátorovi v NASCAR.

Kulwicki zahájil sezónu NASCAR Winston Cup v roce 1992 jako jeden z desítek řidičů bez zdánlivě realistického výstřelu na nejdůvěryhodnější cenu NASCAR. Jako majitel, řidič, účetní a stratég, Kulwicki čelil bitvě do kopce proti silně financovaným a zavedeným týmům.

Ale Kulwicki měl zvyk dělat věci po svém. Dvakrát, Wisconsin absolvent inženýrství odmítl nabídky řídit pro legendárního majitele týmu Junior Johnson. Kulwicki si myslel, že sponzorství Maxwellova domu bylo bezpečně zastrčeno v roce 1991, jen aby ztratil sponzora Johnsona. Navzdory všem šancím Kulwicki trval na tom, aby provozoval svou vlastní operaci.

Kulwicki sotva vytvořil pole pro sezónu 1992 Daytona 500, která musela přijít s prozatímním startovním místem v poslední řadě. Rally se shromáždil od 41. místa, aby dokončil důvěryhodnou čtvrtou v nejslavnější akci NASCAR. Ale tři cíle z prvních 15 v následujících sedmi událostech NASCAR Winston Cup nechali Kulwicki daleko za vedoucími body.

Kulwicki se na jaře a v létě vyrovnal síle důsledných cílů a několika vítězství, ale přesto s malými nadějemi na loď s chamiony. V zářijovém závodě v Doveru Kulwicki havaroval brzy poté, co třel blatníky lapovaným autem. Když byly body získány po události, Kulwicki sledoval Billa Elliott o 278 bodů a zbývalo jen šest závodů.

„Realisticky nás to pravděpodobně skončí v šampionátu,“ řekl Kulwicki po havárii v Doveru. "Nerad se vzdávám, ale vím, že teď bude těžké se vrátit."

Kulwicki si byl vědom složitosti bodového systému NASCAR. Je nemožné dohnat, pokud vůdce bodů neudělá oběť velké dávce potíží. Ale Elliott a jeho tým Johnson Johnson narazili na úsek a setkali se s opakovanými mechanickými problémy, které umožnily ostatním uchazečům, včetně Kulwicki, vrátit se do bodového závodu..

Při vstupu do finále sezóny v Atlantě mělo šest mistrů výstřel na šampionát. Kulwicki byl jen 30 bodů za vůdcem bodů Davey Allison a 10 bodů před Elliottem. Odpoledne se v Atlantě Motor Speedway objevil jeden z nejdynamičtějších duel v historii titulní honičky.

Allisonovy titulní naděje byly přerušeny, když zasáhl rotující Ernie Irvan uprostřed závodu. S Allisonem z lovu se mistrovský závod stal zajímavým zvratem. Tam byla zřetelná možnost, že poprvé v historii, tiebreaker by byl používán určovat NASCAR Winston Cup šampiona.

Elliott, díky vedení Kulwicki 4-2 v závodních vítězstvích, držel tiebreaker. Oba jezdci vedli kola na začátku závodu a Elliott a Kulwicki soupeřili nejen o vítězství v Atlantě, ale také o nejvíce vedená kola. Pokud by Elliott mohl vést nejvíce kol, získal by dalších pět bonusových bodů. Když Elliott a Kulwicki běhali první a druhé, pokud by cíl zůstal stejný, Elliott mohl vyhrát titul na tiebreakeru.

Během závěrečných kol závodu se Elliott a Kulwicki oddělili od ostatních uchazečů. Paul Andrews, vedoucí Kulwickiho posádky, sledoval počet kol, které každý řidič vedl. Věděl, že to bude blízko. Andrews byl v neustálém spojení se svým řidičem a řekl mu, že pokud by mohl vést až do 310. kola, musel dokončit druhý, aby zabalil titul. Aby už vyhrál, nemusel by Elliott bít.

Kulwicki natáhl palivo a do 311. kola dojel. Elliott vyhrál závod a porazil Kulwickiho o 8,06 sekundy. Ale Kulwicki skončil na druhém místě a porazil Elliott o 10 bodů za mistrovství.

„Děkuji Bohu za to, že tu bylo štěstí a že se stal Američanem a soutěžil v okruhu Winston Cupu,“ řekl milostivý Kulwicki ve svém projevu okamžité přijetí. "Když jsem se přestěhoval na jih [v roce 1986], byl to můj sen. Přišel jsem sem v pickupu a přívěsu. Přezdíval jsem tomuto Fordu" Underbird ", protože jsme do tohoto závodu chodili jako smolaři.

„Kdybys měl vsadit peníze v roce 86, že bych byl dnes tam, kde jsem, šance byly malé,“ řekl nový šampion NASCAR Winston Cup. „Když vezmete v úvahu vše, co je potřeba k tomu, abyste se odtud dostali, řekli byste, že to nelze udělat. Ale nemůžete se na to dívat. Ne. Ne. Překážky jsou to, co vidíte, když se podíváte na oči mimo brankovou čáru. “

Kulwickiho titul běžel v roce 1992 byl jeden pro věky. Ukázalo se, že s odhodláním, tvrdou prací, inteligencí a trochou štěstí by se drobný operátor mohl dostat na vrchol své profese.

V roce 1993 zahájil Kulwicki svoji obhajobu titulu solidním způsobem, v prvních pěti událostech kampaně NASCAR Winston Cup zaznamenal tři top-10 a v devíti bodech se umístil na devátém místě.

Po vystoupení sponzora Hooters Restaurants v Knoxville, Tenn., 1. dubna byl Kulwicki na palubě letounu společnosti do Bristolu pro Food City 500. Dvojmotorový Merlin Fairchild 300 zmizel z radaru šest mil od dosažení tří měst Regionální letiště a narazilo na louku poblíž Blountville v Tennu. Byly ztraceny životy Kulwickiho, Marka Brookse, Dana Duncana a pilota Charlieho Campbella..

Šampion by neměl šanci obhájit svůj titul.