• 0
  • 1270
  • 79
Bobby Isaac vstal z  stát se šampiónem NASCAR. Vidět víc obrázky NASCAR.

Cesta Bobbyho Isaaca k tomu, aby se stala mistrem národního šampiona NASCAR v roce 1970, je klasickým příběhem o hadrech k bohatství. Isaac, syn mlynářského dělníka a jeden z devíti bratrů a sester, nevlastnil boty, dokud mu nebylo 13 let. Chybějící rodičovský dohled, opustil školu v šesté třídě, házel míče v kulečníkové hale a udělal spousta bezcílného stopování.

Teprve v roce 1956, když mu bylo 24 let, závodil na plný úvazek. "Závodil jsem čtyřikrát až pětkrát týdně. Závodil jsem všude a kdykoli jsem mohl," řekl. Během jeho držby v modifikovaných a sportovců býcích, Isaac se stal jedním z vítězných řidičů pozdních padesátých lét a brzy '60s.

Rovněž zavedl nové standardy pro pokutování výkonným ředitelem NASCAR Pat Purcell. Po prudké bitvě na trati by Isaac inklinoval k urovnání „návratnosti“ obrovskou pravou rukou. Trvalo několik let, než Purcell přerušil Izáka tohoto zvyku. „Řekl mi, že závodění potřebuji mnohem víc, než závodění potřebuji,“ přemítal Isaac. "Závodění by beze mě dobře dopadlo, a kdybych chtěl být závodníkem, musel bych si podle mého temperamentu dát úchyt."

V roce 1963 se dospělejší Izák vloupal do řad NASCAR Grand National a řídil Ford a Plymouths pro Bondy Long. Jeho působivé povrchové úpravy v zařízení považovaném za druhořadé upoutaly pozornost Ray Nichels, který vedl tovární tým Dodge a Plymouth. Nichels seděl Izáka v Dodge pro sezónu '64.

Isaac vyhrál svůj první start pro Nichelsa v kvalifikačním závodě na 100 mil v Daytoně, vynesl Jimmyho Pardueho a Richarda Pettyho ve fotorámečku se třemi auty. V 19 startech během Velké národní sezóny NASCAR v roce 1964 zveřejnil pět nejlepších pěti, včetně druhého v Atlantě 500.

Bojkoty od výrobců automobilů kazily sezónu 1965 a '66 a Isaac byl nucen sedět většinu z roku '65, zatímco Chrysler byl na okraji. V roce66 nastoupil do týmu Junior Johnson Ford a byl opět uvězněn v podnikovém sporu.

Mezitím byl Nord Krauskopf, majitel K&K Insurance Co. ve Ft. Wayne, Ind., Formoval svůj vlastní tým NASCAR. Najal Harryho Hyde, aby otočil klíče, a v roce '67 přesvědčil Izáka, aby řídil auto. Krauskopf oznámil pětiletý plán na vítězství v šampionátu NASCAR.

Isaac provozoval v roce 1967 částečnou 12-závodovou břidlici s nejvyšším koncem sekundy v Charlotte. V roce '68 vstoupil tým K&K Dodge na všechny závody a téměř získal titul. Isaac se třemi krátkými skladbami skončil na druhém místě s Davidem Pearsonem ve finále.

„Byli jsme v podstatě nový tým,“ řekl Isaac. „Harry byl pro NASCAR relativně nový a ten rok jsme neměli žádnou tovární pomoc. Pearson se všemi jeho zkušenostmi a tovární pomoc nebyl příliš špatný.“

V roce 1969 Isaac vyhrál 17 závodů, včetně svého prvního na superspeedway na nové trati v Texasu, a získal 20 pólů. 20 pólů v jedné sezóně zůstává rekordem rekordů NASCAR Cup Series. "Vyhráli jsme spoustu krátkých závodů, ale na velkých tratích jsme to nemohli vytáhnout až do posledního závodu sezóny v Texasu. To vítězství bylo mým největším okamžikem v závodě," řekl Isaac.

Následující rok se Isaac a tým K&K vrhli do jednoho z nejvíce impozantních týmů závodních vozů. Vyhráli 11 závodů a vybojovali šampionát. "Vítězství v šampionské lodi mi dalo osobní uspokojení, ale umístil jsem ji na druhém místě k vítězství v Texasu," řekl Isaac. "Způsob, jakým se na to dívám, mi trvalo sedm let, než jsem vyhrál závod v superspeedway, a jen tři roky jsem vyhrál šampionát."

Isaac pokračoval vyhrát pět dalších závodů pro Krauskopfův tým, už nikdy neběžel plný plán. V roce 1972 náhle opustil tým. Nikdy nevyhrál další závod.

V roce 1973 spolupracoval s Bud Moore, který vyvíjel malý motor pro budoucí použití v soutěži NASCAR. Na Talladega 500 v roce 73 Isaac zavolal Moore do rádia a řekl mu, aby si dal jiného řidiče, protože odcházel. Isaac přinesl auto do boxů, vylezl ven a řekl, že odchází do důchodu. Odchod do důchodu trval šest měsíců. Od roku 1974 do roku '76 řídil jen několik národních událostí NASCAR Winston Cup Grand National. Během své velké ligy NASCAR, Isaac vyhrál 37 závodů v 308 startech.

V soumraku své kariéry se Isaac vrátil do sedla automobilu Sportsman a každý týden soutěžil na svém starém stokpingu Hickory Speed. V noci z 13. srpna 1977, on-upřednostnil infarkt poté, co vystoupil z jeho auta během 200-lapper. Zemřel brzy ráno.

Bobby Isaac se povýšil ze světa chudoby na jednoho z nejúspěšnějších závodníků s akčními vozy v zemi. Udělal svou vlastní cestu. Nikdo mu nic nedal.