• Vova Krasen
  • 2
  • 3320
  • 123
Vydělal ho tvrdý přístup Bucka Bakera k závodění respektování obvodu NASCAR. Vidět víc obrázky NASCAR.

"Buck" Baker - narozený Elzie Wylie Baker - byl jedním z nejnáročnějších a nejschopnějších vysokorychlostních šoférů NASCAR padesátých let. Baker, tvrdohlavý konkurent v divokém a pozměněném divizi Modified, získal svůj podíl bitev na závodní dráze a sestavil záviděníhodný rekord v pozicích fistů.

Během progresivních padesátých let byl Baker aktivní ve všech větvích závodního stromu NASCAR. Rozdělil svůj čas mezi bouřlivé krátké skladby a populární okruh NASCAR Grand National - a také si vzal čas na vítězství v šampionátu pro krátkou dobu trvající turné divize Speedway Division NASCAR v roce '52. Baker, řidič, držený mezi majiteli týmů ve velké úctě, se stal vyhledávaným pilotem, když neútočil na vlastní stroj.

V roce 1955 se Carl Kiekhaefer připojil k turné série NASCAR a prakticky vyčistil dům. Kiekhaeferův tým vyhrál 22 ze 39 závodů, ostatní týmy vytvořené ve stínu tak nechali jen kousky. Kiekhaefer si však všiml, že Baker dává výstroji Kiekhaefer dobré peníze za peníze ve svých vlastních Oldsmobiles and Buicks.

„Viděl jsem, že Buck je moje nejlepší soutěž,“ řekl Kiekhaefer na začátku sezóny Grand National NASCAR v roce '56. "S takovým mužem má co dělat - najmout ho!"

Baker vyhrál svůj první start s Kiekhaeferem na 150 mil na Phoenixově hlíně. To připravilo půdu pro zbytek kampaně, zatímco Baker vyhrál 14 závodů a zachytil 1956 NASCAR Grand národní titul. Skončil v prvních pěti ze 30 ze 48 startů.

Kiekhaefer náhle opustil NASCAR po sezóně 1956 a Baker se ocitl v továrně podporovaném Chevroletu pod vedením Hugha Babba. Baker však pokračoval ve svém žhavém pruhu, když vyhrál 10 závodů a ze 40 startů vyhrál pouze dvakrát z prvních 10. Rovněž shromáždil svůj druhý sekundový národní šampionát v jízdě.

Ve svých titulních letech '56 a '57 získal Baker 24 ze 46 vítězství v NASCAR Grand National National.

Kromě svých dvou šampionátů vyhrál Baker třikrát také v Storling Southern 500 v Darlingtonu. První přišel v roce 1953 v Oldsmobile ve vlastnictví T.C. Griffine, když v závěrečných fázích projel kolem vybledlého Herba Thomase. V 60. letech se vyplnil pro Jacka Smithe, který odmítl jet v Darlingtonu poté, co vystřelil z plochodrážní dráhy v akrobatickém leteckém chladiči v závodě 58.

Jako náhrada Baker vedl Smithova Pontiaka k vítězství dramatickým způsobem. Závod dokončil na třech kolech, poté, co vyhodil pneumatiku se zbývajícími dvěma koly, vyhodil sprchu jisker.

Bakerův finální superspeedway triumf přišel v roce 1964 v Darlingtonu a řídil Dodge pro mistra mechanika Rayho Foxe. Ukázalo se, že je to poslední vítězství jeho kariéry, ale i ve věku 45 let prokázal, že neztratil náskok.

Jako všestranný řidič, který mohl naskočit do neznámých strojů a získat z toho maximum, vyhrál Baker závody v osmi různých značkách automobilů: Hudson, Oldsmobile, Buick, Chrysler, Chevrolet, Ford, Pontiac a Dodge. Vyhrál také za osm různých majitelů týmů: B.A. Pless, T.C. Griffin, Ernest Woods, Kiekhaefer, Babb, Smith, Fox a on sám.

Mnoho nejen Bakerových soupeřů, nejen všestranných, ale i tvrdých jako hřebíky, uvedlo, že pokud na něj během bojového tepla položili nárazník, mohli poté očekávat konfrontaci v boxech. „Můj táta vyhrál svůj podíl závodů na trati,“ řekl Bakerův syn Buddy o několik let později, „ale nemyslím si, že někdy prohrál bitvu v boxech.“

Baker odešel jako řidič na plný úvazek z Velké národní soutěže NASCAR po sezóně 1968 a soustředil se na ponykovou ligu Grand Touring Series, která představovala Mustangse a Camarose. V této sérii byl také přední - běžec a ve čtyřech sezónách vyhrál osmkrát.

Poté, co Baker obešel krátké tratě v Carolinasu, byl neklidný a chtěl konečně otestovat vody velké ligy. V roce 1976 uzavřel Baker dohodu s majitelkou týmu Junie Donlavey, aby se vrátil v Darlingtonu na závod 11. dubna. Po kvalifikaci 13. se Baker umístil na šestém místě, což nebylo špatné pro 57letého veterána v bitvě.

Během své kariéry ve velkých závodech NASCAR Elzie Wylie Baker soutěžila v 636 závodech, vyhrála 46krát a byla prvním řidičem, který překročil oficiální výdělky za 300 000 $.