• 10
  • 3736
  • 335
Dale Earnhardt byl nejvýznamnějším řidičem, který měl NASCAR vidět od Richarda Pettyho. Získal jeho sedm titulů NASCAR mu přezdívka "Intimidator". Vidět víc obrázky NASCAR.

5. listopadu 1978 byl v kariéře závodních vozů Dale Earnhardta stěžejní den. Ve věku 27 let strávil Earnhardt většinu víkendů závodem na krátkých tratích o peněženky vítěze menší než 1 000 $. Ale v tento den byl páskovací syn legendárního Ralpha Earnhardta usazen ve velkém národním autě NASCAR Winston Cup pouze po deváté..

Díky velkorysosti několika promotérů tratí Earnhardt zvládl příležitostnou jízdu v událostech NASCAR. Jednorázové obchody přišly ve strojích, které nebyly prvotřídní, ale zdálo se, že mladý muž z Kannapolis, N.C., je schopen získat ze spodního vybavení maximum..

V tento konkrétní den na mezinárodním závodišti v Atlantě se Earnhardt ocitl připoutaný k tomu nejlepšímu vozu, jaké kdy řídil - Chevrolet postavený na Osterlund Racing. Kampaň z roku 1978 byla první celou sezónu majitele týmu Rod Osterlunda v závodech NASCAR Winston Cup Grand National. Jeho pravidelný řidič, Dave Marcis, požádal Cale Yarborough o titul na začátku roku.

Ale na konci sezóny byli Osterlund a Marcis v rozporu. Bohatý sportovec z Kalifornie veřejně oznámil, že Marcise v roce 79 nahradí „zkušený řidič“. To samozřejmě znamenalo, že Earnhardt nedostane úkol.

Earnhardt řídil vůz Osterlund za vše, co stálo za 500 milerů v Atlantě, po startu 10. místa skončil na čtvrtém místě. Nejezdil jako nováček. Bylo tam málo, pokud vůbec nějaké, roztřepených hran. Earnhardt udělal odvážné a ostré pohyby v provozu. Po závodě Osterlund poznamenal, že byl docela spokojen s Earnhardtovými snahami, ale stále hledal dokonalého veterána, který by převzal kontrolu nad sezónou 1979..

Během zimních měsíců Osterlund znovu zvážil a na základě jeho přesvědčení najal Earnhardta jako řidiče. Earnhardt pokračoval vyhrát cenu Rookie roku v roce 1979, sezóně požehnané nezávislými nováčkovými jezdci, jako jsou Terry Labonte a Harry Gant. Earnhardt téměř vyhrál Daytona 500 pro Osterlunda, prohrál kvůli zastaralé jámě a pochybné strategii. Stále skončil osmý.

Earnhardt se rychle odrazil, aby vyhrál Southeastern 500 v Bristolu pouze v jeho 16. kariéře NASCAR Winston Cup Grand National start. Získal ocenění Rookie of the Year, a přestože ztratil čtyři závody kvůli zranění, skončil v žebříčku konečných bodů -eveváté.

V roce 1980 Earnhardt vytvořil historii. Krátce po Daytoně 500 se ujal vedení v bodovém hodnocení a nikdy se nevzdal svého sevření na prvním místě. Mladý řidič si v březnu v Atlantě zahrál první vítězství v superspeedway a během sezóny zaznamenal další čtyři vítězství. Earnhardt vstoupil do finále sezóny v Ontario Motor Speedway poblíž Los Angeles a držel se 29-bodového náskoku před tvrdým nabíjením Cale Yarborough.

Brzy v závodě Earnhardt spadl z tempa, když prořízl pneumatiku, čímž donutil neplánovanou zastávku pro zelenou vlajku. Krátce poté, co se Earnhardt vrátil na trať, vyšel varovný prapor a chytil ho za celé kolo za vůdci. V posledním závodě roku mu hrozilo, že ztratí mistrovství.

Earnhardt bez sebemenšího bičoval jeden po druhém kolem svých soupeřů. Zamířil pod nimi v nízkých klopách a zatáhl ostatní na otevřené rovinky. Sklouzl minulým vůdcem závodu Darrellem Waltripem, chytil včasnou varovnou vlajku a byl zpátky v hlavním kole.

Earnhardt se usadil na pátém místě, když Yarborough skončil třetí. Konečný zisk v závodě NASCAR Winston Cup Grand National byl 19 bodů - v té době druhý nejbližší titul skončil v historii NASCAR. Žádný jiný řidič nezískal cenu Rookie roku a mistrovství v sezonách back-to-back. Tým Osterlund Racing byl ve třetím roce své činnosti a získal titul s pomocným řidičem a náčelníkem nové posádky.

Earnhardtův meteorický vzestup ke slávě nebyl v pánvi žádný záblesk. Během roku se spojil s Richardem Childressem, který se vzdal sedadla řidiče, aby sledoval svou vizi stát se jedním z nejlepších vlastníků týmu v NASCAR. Zatímco jednotka obrazně strnula prsty na začátku, v roce 1984 se Earnhardt a Childress stali impozantní a soudržnou jednotkou. Pravidelně vyhrávali závody a vždy běželi blízko přední strany smečky.

V roce 1986 získal Earnhardt pět závodů a druhé mistrovství. O rok později důkladně ovládl sezónu NASCAR Winston Cup, vyhrál 11krát a třetí titul získal téměř o 500 bodů. V roce 1990, 91, 93 a 94, pokračoval v mistrovstvích a svázal Richarda Pettyho se sedmi tituly. Earnhardt byl vždy tvrdou nabíječkou a získal si přezdívku „Intimidator“ za agresivní a někdy šikanující styl jízdy.

Earnhardtovo hledání rekordního osmého titulu NASCAR Winston Cup by nikdy nepřineslo ovoce. Poté, co na konci 90. let trochu propadl, se Earnhardt objevil na konci své hry na konci století. V žebříčku bodů NASCAR Winston Cup 2000 skončil druhý a netrpělivě čekal na zahájení kampaně v roce 2001.

V posledních kolech roku 2001 Daytona 500, Earnhardt běžel třetí za Michaelem Waltripem a Dale Earnhardtem, Jr. Sterling Marlin's Dodge a ztratil kontrolu.

Earnhardt vystřelil do bankovnictví, byl zasažen Kenem Schraderem a vydal čelní výstřel do betonové opěrky. I když se nezdálo, že by to byl jeden z devastujících důsledků, úhel dopadu byl takový, že způsobil fatální ránu nejoblíbenější ikoně NASCAR.

Příčina Earnhardtovy smrti vyvolala kontroverzi, ale NASCAR od té doby zpřísnil bezpečnostní opatření, vyžadující, aby všichni závodníci nosili zařízení HANS, podpěrný límec hlavy a krku navržený tak, aby zabránil náhlému pohybu hlavy řidiče vpřed v případě čelního nárazu..