• 0
  • 5911
  • 267
Fireball Roberts byl nejvíce NASCAR  50. a 60. léta. Ohnivý pád tragicky ukončil jeho kariéru. Prohlédněte si další obrázky NASCAR.

Nápis na Glennově „Fireball“ Robertsově náhrobku říká všechno: „Přinesl závodní vozy s čerstvostí, vyznamenáním a kvalitou mistrovství, které předčily odměny získané šachovnicovou vlajkou.“

Fireball Roberts byl jedním z nejvíce elektrizujících obchodníků rychlosti NASCAR v padesátých a začátcích 60. let. Když se závodní vozy začaly vlévat do hlavního proudu sportu, Roberts byl nejuznávanějším jménem v drsném a pádlovém sportu.

Jeho přezdívka pochází z jeho zdatnosti na džbánu kopce jako hurler pro Zellwood Mud Hens American Legion semi-pro baseballový tým. Jeho žhnoucí fastball byl spíš jako ohnivá koule, podle většiny hitterů, kteří mu čelili. Použil stejnou kamikadzu - bezohlednost, ať už zavěšené baseballové nebo závodní vozy - byl divoký, drzý a elektrizující.

Roberts začal svoji kariéru závodních vozů v roce 1947. Ve svých prvních několika letech zřídka vyhrál, ale díky způsobu hraní si získal pověst. Jak on dosáhl zralosti, Roberts se stal trvalým vítězem. Roberts, inspirovaný a vedený sousedským idolem Marshallem Teagueem, udělal velký pokrok. Jeho statečnost, bleskové reflexy a přesný úsudek byly jeho podpisy.

Svůj první vítězství NASCAR Grand National získal 13. srpna 1950 na Hillsboro's Occoneechee Speedway. V útlém věku 21 let Roberts zaplavil pole až ve svém třetím startu. Zatímco ochutnal raný úspěch v elitní závodě NASCAR na elitních závodech s akciovými vozy, Roberts upřednostnil přitažlivou modifikovanou divizi, která měla rychlejší auta s prakticky žádnými omezeními motoru. Když automobilový průmysl odhrnul miliony dolarů do NASCAR Grand Nationals, Roberts byl žhavou komoditou.

Tovární tým Ford ho přidal do svého seznamu v roce 1956 a během následujících dvou sezón odpověděl 13 výhrami. Když továrny v létě roku57 ustoupily, Roberts dokončil rok a prodal své vybavení. Neměl žádné sklony být majitelem týmu. Pro 58 let Roberts přijal jízdu s týmem Chevrolet Franka Stricklanda a vyhrál šest ze svých 10 startů.

V roce 1959, Fireball se spojil s Pontiac Smokey Yunick a pár se stal nejobávanějším týmem v NASCAR. Lesklý příklad dokonalosti Roberts a Yunick nastavili desítky rychlostních rekordů. Roberts byl mistr v kvalifikaci, přičemž devět pólů v 17 startech v '59 a '60. Vyhrál tři závody a vyhrál by několik dalších, pokud by společnosti vyrábějící pneumatiky dokázaly vyrobit gumovou směs, která by vydržela jeho těžkou pravou nohu.

Přestože byl Roberts jedním z příjemců epických rizik NASCAR, měl nehmotný majetek, kterému chybělo mnoho jiných závodníků - inteligence. Roberts byl závodníkem myslícího muže a byl mistrem vysokorychlostního mezinárodního dálničního okruhu Daytona a vyhrál letní žabky 250 a 400 mil třikrát za pět let. On také zachytil 1962 Daytona 500 v Pontiac ošetřoval Yunick.

Během událostí Daytona Speedweeks z roku 1962 sestavil Roberts rekord, který je nepřekonatelný. Vyhrál American Challenge, all-Star Invitational Event otevřený pro vítěze minulých ročníků. Roberts porazil Joe Weatherly o polovinu délky auta v napínavé soutěži.

Roberts následoval tím, že prohlásil pole pro Daytona 500, vyhrál jeho 100-mílový kvalifikační závod a ovládl Daytona 500. Vrátil se v červenci a zabalil Fire-cracker 250. Jeho břidlice pro Daytonu v '62 byl portrét dokonalosti.

Roberts vstoupil do týmu Ford v roce 1963 a vyhrál čtyři závody ve 20 startech, včetně svého druhého triumfu na Southern 500. Jako člen týmu Holman-Moody, Roberts a jeho spoluhráč Fred Lorenzen vládli.

Roberts mulling vyhlídky na odchod do důchodu v roce 1964, právě zaujal prominentní public relations pozice s Falstaff Brewing Co. V tom, co bylo naplánováno, aby byl jedním z jeho finálních závodních vystoupení, Roberts vstoupil do Charlotte World 600 24. května. praskl na Charlotte Motor Speedway, jediné superspéře na jihu, kde se mu nepodařilo získat výhru.

Roberts běžel s vůdci v osmém kole, když Junior Johnson a Ned Jarrett zahákli nárazníky a sklouzli do strany z druhého kola. Roberts sehnal auto, aby se vyhnul přímému zásahu, ale spadl do okraje betonové zdi uvnitř backstretch. Robertsův Ford propukl v plameny a převrhl se.

Jarrett vystoupil z jeho hořícího auta a pomohl Robertsovi zatáhnout do bezpečí. Kriticky hořel, Roberts ležel v nemocničním lůžku Charlotte po dobu 39 dnů, než podlehl jeho zranění. Život nejvyššího amerického řidiče vozidel na skladě skončil ve věku 35 let.