• 0
  • 2425
  • 183
Syn Lee Pettyho Richard mohl dát NASCAR do národní pozornost, ale Lee byl NASCAR skvělý sám o sobě. Vidět víc obrázky NASCAR.

Počátky NASCAR byly otravné a masožravé, ale Lee Petty byl osvěžující, z běžného člena divoké parta NASCAR. Petty nebyl nikdy považován za jednu z nejtěžších nabíječek NASCAR. Místo toho byl skvělou kalkulačkou, uplatňoval strategie šachového hráče.

„Musím skončit v prvních třech autech, abych vydělal peníze,“ řekl Petty v rozhovoru z roku 1954. „Musím skončit mezi prvními pěti, abych se vyrovnal. Poté už jedu v červené.“

Petty jel do cíle - a do cíle dobře. Jako oportunista Petty běžel dost dobře, aby se stal nejplodnějším vítězem závodu NASCAR, když v roce 1964 konečně zavěsil své brýle. V jeho kariéře vyhrál 54krát a skončil v první desítce neuvěřitelných 332krát v 427 kariéře NASCAR Grand Národní začíná. Je to záznam konzistence, ke kterému se nikdy nelze přistupovat.

Petty vyhrál mistrovství NASCAR třikrát, v letech 1954, 58 a 59. Během těžké účasti továrny v padesátých letech minulého století Pettyho nezávislý tým postrádal čistou rychlost průmyslově podporovaných oděvů, přesto stále zvyšoval více než svůj podíl na vítězství.

V letech 58 a 59 získal Petty 18 závodů a skončil druhýkrát 10krát. Po dvou letech běžel v čele žebříčku NASCAR National points prakticky po celou dobu, přičemž po 92 z 95 závodů držel první místo - další rekord, který nikdy nesmí spadnout.

„Nebyli jsme jako někteří jiní,“ řekl Petty několik let po odchodu do důchodu. „Někteří chlapci jeli a vyřadili všechno ze závodění, které mohli. Odložili jsme to zpět. Když sponzor skončil, někteří jiní chlapci odešli. Utráceli své peníze na potěšení. jsme udělali, bylo zaměřeno na závody. Začali jsme pod olověnou kůlnou bez patra a postavili jsme ji. Na to jsem asi nejvíc hrdý. ““

Petty se narodil v Greensboro, New York, a těšil se všem sportovním aktivitám. "Hrál basketbal, fotbal, cokoli konkurenčního," řekl Petty v rozhovoru z roku 1970. „To je to, co se mi na závodění líbí. Prostě mě to zaujalo, protože to bylo konkurenceschopné. Nejprve jsem se do toho dostal jako koníček a zůstal jsem u toho.“

Petty byl jedním z 33 účastníků inaugurační události NASCAR, která se konala 19. června 1949. Řídil obrovský Buick Roadmaster, vůz Petty prohlásil, že „já a někteří kamarádi jsme spolu šli.“ V závodě Petty ztratil kontrolu a převrátil se. Auto se zastavilo v otlučené haldě, sípalo se párou a olejem. Petty vyšplhal, otřesený, ale nepoškozený, seděl na trati a sklesle se podíval do dálky.

V jednom ze závodních citátů si Petty v té chvíli vzpomněl na své pocity: „Jen jsem tam seděl a přemýšlel o tom, že se musím vrátit domů a vysvětlit své ženě, kde jsem byl s autem.“

„Pappa“ Lee se rozhodl, že Buick je příliš těžký a objemný pro úzké rohy většiny krátkých polních drah. Rozhodl se postavit lehký Plymouth s uživatelsky přívětivějšími manipulačními vlastnostmi. V sezóně 1949 zaznamenal své první vítězství v kariéře v Heidelbergu v Penn. A každý rok zaregistroval alespoň jedno vítězství v prvních 13 sezónách soutěže NASCAR Strictly Stock a Grand National..

Petty byl jedním z mála průkopnických řidičů, jejichž kariéra se dostala do progresivních šedesátých let. Dokázal projet hrbolatým přechodem z prašných býčích prstenů na bleskově rychlé superspeedways. Když se v roce '59 v roce 59 otevřela mezinárodní dálnice Daytona, Petty jel Oldsmobilem na dvou stopové vítězství nad Johnny Beauchampem. Vzhledem k tomu, že není k dispozici žádná kamera s foto-povrchem, úředníci NASCAR trvalo tři dny, než prohlásili Pettyho vítězem v napínavém provedení bok po boku..

O dva roky později, Petty a Beauchamp zahákli nárazníky v závěrečných fázích 100-ti milého závodu Daytona a oba se plavili přes zeď. Beauchamp byla léčena v nemocnici a propuštěna. Petty byl těžce zraněn.

Pettyova elektrická modrá Plymouth přistála v doutnající hromádce mimo dráhu Daytona. Jeho zranění zahrnovala propíchnuté plíce, vícenásobné zlomeniny levé hrudi, zlomenou stehno, zlomenou klíční kost a četná vnitřní zranění. Byl v nemocnici od 26. února do 17. června.

Petty si po nehodě v Daytoně připnul helmu na dalších šest závodů. V jeho comeback vzhledu v Martinsville ve Virginii 500 22. dubna 1962, starý pán skončil působivou pátou na 1/2-míle dlážděný ovál. Než se navždy uklonil, měl také dvě další 10 nejlepších úsilí. „Znovu jsem jel jen proto, abych dokázal, že se nebojím,“ vtipkoval Petty.