• Peter Tucker
  • 0
  • 2522
  • 434
Ned Jarrettův okraj vítězství na Southern 500 v roce 1965  největší v historii NASCAR. Vidět víc obrázky NASCAR.

Po vítězství na mistrovství NASCAR Sportsman v letech 1957 a 58, Ned Jarrett hledal lukrativnější obzory ve světě závodních vozů.

Farmářský chlapec z Newtonu, N.C., Jarrett nebyl schopen přesvědčit majitele vozu, aby mu dal šanci. Takže s malými penězi byl nucen improvizovat. „Paul Spaulding, který vlastnil Ford, kterého Junior Johnson jezdil zhruba rok, se rozhodl, že na konci roku 1959 postaví nový Dodge,“ vysvětlil Jarrett. „Nechal svůj Ford prodat za cenu 2 000 $.

„Chtěl jsem toho Forda nejhorším způsobem,“ pokračoval Jarrett. "Jediným problémem bylo, že jsem neměl 2 000 dolarů. Věděl jsem, že Junior vyhrál v tom autě několikrát, a cítil jsem, že to je auto, které jsem potřeboval, abych se stal známým v Grand Nationals." Před rokem 1959 Jarrett jen fušoval do závodů NASCAR Grand National Racing a celkem se zúčastnil 10 akcí. Jeho celkový zisk činil pouhých 530 $.

První srpnový víkend v roce 1959 byly na následných nocích v Myrtle Beach a Charlotte naplánovány dvojice NASCAR Grand National událostí. Každý 100 miler zaplatil 800 $ za vítězství a jako mistr NASCAR Sportsman měl Jarrett nárok na poplatek za vzhled 100 $.

„Rychle jsem přišel na to, jak bych to mohl vyřešit,“ řekl Jarrett. "Mohl bych dát panu Spauldingovi v pátek poté, co se banky zavřely, šek do auta, poslat ho po datu následujícího pondělí a vyrazit ven a vyhrát oba tyto závody. Měl bych 1800 $ a nějak bych mohl přijít dalších 200 dolarů, aby byl šek dobrý. Vypadalo to tak jednoduše. Dal jsem panu Spauldingovi šek na 2 000 $ bez peněz v bance na jeho pokrytí. ““

Nikdo nikdy nevstoupil do velkých lig NASCAR v takovém rozvážném schématu. Ale Jarrett byl hazardní hráč. Byl si jistý. A byl dobrý.

Odjel autem na Rambi Speedway v Myrtle Beach, začal na devátém místě a v Popelce mířil na vítězství. Vyhodil do kapsy 900 dolarů, ale bylo to nákladné vítězství. Volanty v té době byly podlepené, aby byly tlustší a snadněji sevřely. Normálně byly zabaleny zleva doprava, takže překrývající se okraje byly hladké. Na Jarrettově Fordu se volant překrýval zprava doleva.

„Na té drsné trati v Myrtle Beach,“ řekl Jarrett, „okraje pásky mi střihaly ruce na kost. Nebyl jsem v kondici, abych mohl jezdit po Charlotte. V pondělí ráno jsem musel mít v bance dalších 1100 dolarů. “

Jarrett odstartoval 10. místo v závodě Charlotte, ale musel se z vozu dostat brzy. Joe Weatherly, který se díval z boxů, zmírnil Jarretta během první opatrnosti. Když Junior Johnson odletěl na kolo 76 s foukaným motorem, naskočil do Jarrettova auta kvůli rovnováze závodu.

„Junior přinesl auto nejprve domů,“ řekl Jarrett. „Joe byl příliš krátký na to, abych dosáhl kontroly. Dostal jsem zaplaceno 900 dolarů a nabídl jsem juniorovi, že mi pomohl. Nepřijal žádnou platbu. Bylo to jediný čas v historii závodů NASCAR Grand National, kdy tři různí řidiči uvedli auto do vítězného pruhu.

Jarrett pokračoval vyhrát 48 dalších NASCAR Grand National událostí a dvě mistrovství podél cesty. V roce 1961 řídil Chevrolet Bee Gee Holloway's Chevrolet a vyhrál pouze jeden závod. Jarrett získal titul znovu v roce '65, zatímco řídil továrnu podporovaného Forda pro Bondy Longa. Tentokrát však byl během svého mistrovského běhu 1965 více dominantní, vyhrál 13 závodů.

Po sezóně 1966, Jarrett odešel, zatímco na jeho vrcholu. „Jedna věc, kterou jsem si slíbil, je, že odejdu do důchodu, když jsem byl na vrcholu. Nechtěl jsem jít na cestě dolů dolů. Bylo to těžké rozhodnutí učinit,“ řekl Jarrett.

Po jeho odchodu do důchodu byl Jarrettův rekord 50 vítězství NASCAR Grand National pouze čtyřmi plachými výhrami vítězství Lee Pettyho - celkem 54. “Kdybych věděl, že jsem byl jen pět výher od toho, abych byl vůdcem vítězství všech dob, odložil bych svůj V těchto dnech nikdo nevedl záznamy a nikdo nevěděl, kdo měl nejvíce vítězství v kariéře, “řekl Jarrett.

Jarrettův nejrozhodnější vítězství přišlo na Southern 500 v roce 1965 v Darlingtonu, když zvítězil o 14 kol nad finalistou Buck Baker. Rozpětí vítězství, 19-1 / 4 mil na tehdy měřené 1-3 / 8-míle Darlington Raceway, zůstává největší v historii NASCAR.