• Vlad Krasen
  • 0
  • 5545
  • 783
Odvaha a drsnost Red Byrona mu vynesla místo v NASCAR lore. Vidět víc obrázky NASCAR.

Robert N. "Red" Byronovo jméno je prominentně leptáno v rekordních knihách NASCAR, když v roce 1948 získal první titul cham-pion-ship a první titul NASCAR Strictly Stock (nyní známý jako NASCAR NEXTEL Cup Series) v roce 49. Známý pro svou odvahu po celý život, zdokonaloval umění zavěšení špíny.

Byron, z Annistonu, Ala., Prohlásil, že poprvé řídil automobil v pěti letech a vlastnil auto, když mu bylo 10 let. "Byl to model T Ford a to bylo v roce 1926," řekl Byron.

Mladá červená svlékla Ford, srazila blatníky, ztuhla zavěšení a dala motor. Přijal výzvy starších dětí účastnit se neorganizovaných závodů kolem domácí dráhy vyřezávané z místní pastviny pro krávy. Tam vyhrál svůj první závod.

Byronova profesionální závodní kariéra začala, když mu bylo pouhých 16 let. Ve třicátých letech se zajímal o jakoukoli rychlost na čtyřech kolech, ať už jde o otevřená kola, nasekané roadstery, výkonné trpaslíky nebo vozy na skladě. Během své rané dospělosti se Byron zvedl v řadách vzdělávacích (drobných) závodů a vyvinul se v důsledného vítěze..

S vypuknutím druhé světové války byla Byronova závodní kariéra pozastavena. Zapsal se do leteckých sil USA a působil jako letecký inženýr na bombardéru B-24. Dokončil 57 misí v Evropě, ale byl sestřelen na 58. místě nad Aleutskými ostrovy. Kriticky zraněný, Byron strávil více než dva roky v armádních nemocnicích.

V roce 1945 opustil nemocnici a byl schopen chodit sám pomocí hůlky. Byron napsal ve válce nesčetné množství odvahy a odolnosti a položil plány na návrat k automatickým závodům.

V únoru 1946 se Byron triumfálně vrátil k závodění v Modified eventu v Orlandu, Fla. Vyvedl Roy Hall a Bill France do cíle se třemi vozy. Když zaparkoval v make-upu omezeného vítězného pruhu, musel Byronovi pomoci z jeho auta. Jeho levá noha, tak těžce poškozená válkou, byla umístěna do ocelového třmenu, který byl připevněn ke spojce. Když rozepnul bradou jeho helmy Cromwell, vypadal jako muž dvakrát ve věku 30 let..

Přes jeho herní nohu a jeho křehký vzhled mohl Red Byron oslnit a zmást nejlepší burzovní žolíky v oboru. Vyvinul trpělivost a důvtipnost, aby pochválil svou nezměněnou agresi, a vyplatilo se to díky turnajům NASCAR back-to-back.

Byron soutěžil pouze v 15 závodech od roku 1949 do roku 51 v soutěži NASCAR Strictly Stock a Grand National NASCAR. Zveřejnil dvě výhry a zaregistroval devět top 10 nejlepších.

Klesající zdraví ho v roce 1951 přinutilo zavěsit si brýle, ale v závodech zůstal aktivní. Spolupracoval s Briggsem Cunninghamem, který se pokoušel vyvinout americké sportovní auto, které by mohlo vyhrát závody Grand Prix, a poté se stal manažerem týmu Corvette se stejným cílem. Ani jeden projekt nebyl úspěšný, ale Byron si užil sportovní vozy. Když zemřel na infarkt v hotelovém pokoji v Chicagu 7. listopadu 1960, ve věku 44 let, řídil tým v soutěži Sports Car Club of America.