• Phillip Hopkins
  • 0
  • 3861
  • 1050
Ačkoli počáteční úsilí NASCAR Bennyho Parsonse skončilo neúspěchem, jeho vytrvalost se vyplatila vítězstvím Daytona 500 v roce 1975. Vidět víc obrázky NASCAR.

První konkurz NASny Bennyho Parsonse přišel 9. srpna 1964 na dálnici Asheville-Weaverville v horách Severní Karolíny. Byl to závod 250 kilometrů pro jezdce NASCAR Grand National, 45. z rekordních 62 závodů NASCAR Grand National během sezóny 1964.

Ford Motor Co., vždy hledající „diamant v surovém stavu“, svolal několik nemoderních mladých k konkurzu na tovární jízdu v Asheville-Weaverville. Dva řidiči, na které Ford upíral pozornost, byli Cale Yarborough a Benny Parsons. Byla to šance na celý život v životě automobilové závody. Jak Yarborough, tak Parsons byli připoutáni k mocným '64 Ford Galaxies '.

Oba se kvalifikovali v první desítce v oboru 36 vozidel. Během závodu měl Parsons potíže se orientovat se silným autem na rychlé trati a ve své velké šanci byl obecně nevýrazný. Yarborough občas běžel s vůdci a kreslil nadšeně, dokud ho rozbitý radiátor neposlal na okraj. „Myslel jsem, že je Cale vynikající,“ řekl John Holman, vedoucí závodního úsilí Fordu.

Zatímco Yarboroughův úspěšný konkurz mu během roku vynesl tovární jízdu, Parsons se vrátil na krátké stopy na Středozápadě. „Byl jsem jen dítě a nevedl jsem dobře,“ řekl o pár let později Parsons. "Trvalo mi dalších šest let, než jsem se dostal do závodů NASCAR."

Parsonsova dovednost ve vozidlech mu dala dohromady pár šampionátů v Automobile Racing Club of America. Další příležitost v NASCAR nepřišla až v roce 1969 a on nedostal skutečný výstřel ve velkém čase až do '70. Parsons byl původně najat L.G. DeWitt jako náhradní řidič pro Buddy Younga, který byl zraněn v sezoně 70. sezóny v Riverside.

Youngův regenerační proces trval téměř rok. Během vyplňování Parsons obdivuhodně předvedl, když ve své startovní sezoně zaznamenal 23 nejrychlejších desítek v 45 startech. Na konci roku se DeWitt rozhodl ponechat Parsonse na výplatní listině týmu.

O čtyři roky později Parsons nosil korunu jako hlavní šampion NASCAR Winston Cup - a jeho titulní běh narazil na téměř nemožné šance. Tým DeWitt neměl během sezóny 1973 sponzorství. Jejich závodní arzenál obsahoval pouze tři auta, zatímco většina z nejlepších uchazečů měla k dispozici plnou flotilu strojů.

V roce 1973 byl použit jedinečný bodový systém, který přidělil body za každé kolo dokončené kromě celkových cílových pozic. Parsons vedl pouze 374 kol a zaznamenal jediné vítězství v Bristolu, ale dokončil 9311 z možných 10 258 kol.

Díky tomu, že vůz běžel ve většině závodů, umožnil Parsons vybudovat 194-bodový náskok vstupující do posledního závodu roku v Rocking-ham. Podle bodového systému by 371 bodů získalo vítěze 500 mil. Na šampionát vystřelilo pět jezdců.

Parsons kvalifikoval silnou pětinu. Ale když hlavní balíček lapoval backmarkery v časných kolech, Johnny Barnes se otočil do zdi. Barnesovo auto narazilo na cestu Parsonse, který ho tvrdě zasáhl. Náprava byla přerušena na Parsonsově Chevroletu. Celá pravá strana byla roztrhána. Díly zavěšení byly roztaženy po celé trati. Tupě bylo auto vymazáno.

Ale závodní bratrství se shromáždilo kolem smolaře. Únosy kusů auta, které nezískaly startovní místo v závodě, se k Parsonsovu autu připojily hordy palubních štábů z několika týmů. Je neuvěřitelné, že Parsons se po nehodě stočil zpět na trať 136 kol a odjel do šampionátu.

„Byl jsem nižší než okap, když jsem se poprvé vrátil do boxů po troskách,“ řekl Parsons. „Byli jsme z toho. Páté místo [v žebříčku NASCAR Winston Cup] mě vypadalo mrtvé v oku. Ale opravdu jsem se nechal inspirovat, když jsem viděl, jak všichni v našem týmu a tolik z ostatních týmů rojí se nad mým autem. byli skutečným zázrakem. “

Dokončením 308 kol Parsons dokázal nashromáždit dostatek kol, aby získal titul o 67,15 bodů nad Cale Yarborough. Parsons zabalil titul a připojil se k špičce závodů NASCAR Winston Cup.

Parsonsova NASCAR Winston Cupová kariéra pokračovala skrz sezónu 1988. Kromě titulní sezóny v roce '73 zachytil v 75. letech největší událost NASCAR, Daytona 500. Zapsal 21 vítězství v premiéře závodních vozových vozidel a během Zlatého výročí v roce 1998 byl zvolen mezi 50 nejlepších jezdců v historii NASCAR.

Po odchodu do důchodu odešel Parsons do televize - doprovod. Od roku 1989 pracoval jako analytik vysílání NASCAR NEXTEL Cup a zůstal favoritem fanoušků až do jeho smrti na začátku roku 2007..