• Gyles Lewis
  • 0
  • 4074
  • 31
Joe Weatherly přešel z jednoho z velkých motocyklů závodníci na dvojnásobný NASCAR Grand Champion. Vidět víc obrázky NASCAR.

Z mužů, kteří vyhráli mistrovství národního šampionátu NASCAR, jen málo, pokud vůbec, byli rozhodnější než Joe Weatherly. Tvrdohlavý Norfolk, Va. Leadfoot uspěl ve všem, co zkusil, na dvou kolech nebo čtyřech.

Weatherlyho indoktrinace do sportu rychlosti přišla v motocyklových závodech. Poté, co se stal jedním z nejlepších jezdců tohoto sportu a dvakrát vyhrál mistrovskou loď americké motocyklové asociace, hledal pro svou obživu zásoby vozidel. „Ráda bych měla něco mezi hlavou a zemí, když narazím,“ uvažoval.

V roce 1953 byl šamanem modifikovaný NASCAR modifikovaný champion a většinu z padesátých let utrácel v aréně v býcích. Trochu fušoval do soutěže NASCAR Grand National a vydělával na živých závodních modifikacích. Jeho první národní start NASCAR byl v Junson Donlavey-vlastněné Hudson v '52 Southern 500. Weatherly skončil 16. v poli 66.

Od příznivého začátku se Weatherly brzy stal jedním z nejchytřejších řidičů v NASCAR. Když se stal leštěným profesionálem, stal se také špičkovým jezdcem v divizi Convertible NASCAR, vyhrál tucet závodů a skončil mezi pěti nejlepšími body po tři po sobě jdoucí roky. Když se divize ragtop složila, Weatherly provedl přesun na plný úvazek k hlavnímu nasazení NASCAR Grand Nationals.

V roce 1961 se s majitelem týmu Bud Moore připojil svazek energie 5'7 ", 140 liber. Nová jednotka okamžitě zasáhla krok v Pontiacu a vyhrála svůj první start v kvalifikačním závodě Daytona na 100 mil. Weatherly vyhrál devět závodů v zkrácený harmonogram 25 závodů a skončil úžasný čtvrtý v žebříčku konečných bodů.

V roce '62 byl Moore připraven celý plán. Weatherly opět vyhrál devět závodů a odešel s národním mistrovstvím v prvním pokusu.

Když General Motors nakrájel svůj závodní rozpočet v roce 1963, byl Moore nucen zkrátit svůj rozvrh a opustit 100milery na krátkých tratích, aby se soustředil na nadpřirozené události velkých peněz. Bez jízdy po krátkých stopách se odvážný Weatherly improvizoval. Celé hodiny trávil telefonem a snažil se zarovnat jízdu, z auta si povšiml značek, aby mohl jezdit o body.

Jeho počasí se muselo "stopovat" v 18 závodech. Řídil vybavení hluboko pod potenciálem šampióna, ale odvykání nebylo možné. „Někdy bych nastoupil do auta, o kterém jsem věděl, že nemůže vyhrát,“ řekl Weatherly. "Ale udělal jsem, co jsem mohl, a pokusil jsem se to snadno vzít na vybavení toho kolegy."

V průběhu sezony jezdil Weatherly pro devět různých týmů a pilotoval pět různých značek automobilů. Mezi majitele, kteří pomáhali Weatherly s jízdou, patřili Cliff Stewart, Wade Mounts, Major Melton, Fred Harb a Pete Stewart, ne úplně nejlepší ikony NASCAR. Ale Weatherly vytáhl své srdce a neuvěřitelně vyhrál mistrovství v roce 1963, když porazil mladého Richarda Pettyho v souboji, který 3. listopadu sestoupil do závěrečného závodu na Riverside..

Weatherly převzal roli skromného šampiona. „Moje štěstí bylo lepší než Richardovo,“ řekl. „Měl jsem větší štěstí, než větší dovednost. Zaprvé jsem měl štěstí, že jsem se dostal, když jsem je potřeboval. Pomohlo mi hodně chlapů v závodech. Nevím, jak poděkovat všem za pomoc. "Snažil jsem se rozdělit peníze, aby byly všechny spokojené."

Weatherly zahájil kampaň Grand National NASCAR z roku 1964 s důsledným dokončením a opět vedl postavení, když turné zamířilo do Riverside v Kalifornii v lednu pro pátý závod sezóny.

Mechanické problémy ho přivedly do jámy brzy a při opravách ztratil nespočet kol. Vrátil se na trať a snažil se získat co nejvíce bodů, když na své 232. míli narazil v „esejích“ na točící se silnici. Když levá přední část jeho Merkuru označila betonovou zeď, Weatherlyova hlava vyskočila z okna a udeřila na zeď. Okamžitě zemřel.

Weatherly neměl při svém smrtelném pádu na sobě ramenní postroj, protože NASCAR je ještě musel učinit povinnými. „Nejvíc se obávám ohně,“ řekl jednou. "Pokud se moje auto zapálí, mohu se dostat mnohem rychleji, pokud budu mít jen svůj břišní pás k rozepnutí."

Závodní bratrství truchlilo nad ztrátou svého dvojnásobného mistra NASCAR Grand National. Během své kariéry NASCAR, Weatherly vyhrál 25 závodů ve 230 startech. Pouze dvakrát absolvoval celý rozvrh a občas měl korunu mistrovství.